صفحه اصلی
بلاگ
مقاله
 کندن و سالم درآوردن سرامیک کف و دیوار {بدون دردسر}
 کندن و سالم درآوردن سرامیک کف و دیوار {بدون دردسر}

 کندن و سالم درآوردن سرامیک کف و دیوار {بدون دردسر}

اگر شما هم به دنبال تغییر و بازسازی آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی هستید یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد تحول، تغییر دادن کاشی و سرامیک‌ها خواهد بود. فقط باید دقت کنید هنگام کندن سرامیک کف و دیوارها در آشپزخانه روی سینک، کابینت و جاهایی که احتمال دارد به دلیل کندن و تخریب سرامیک‌ها آسیب ببیند را با تخته و جسم محکمی بپوشانید.

برای ترمیم کاشی لب پرشده  نیازی نیست که تمام کاشی‌ها و سرامیک‌ها را تعویض کنیم تا نظم و زیبایی کف و دیوار حفظ شود. برای این کار می‌ توان دور همان کاشی را خالی کرد و سیمان‌های اطراف و زیر کاشی را برداشت.

در این صورت ‌می‌توان کاشی لب پر شده را با کاشی جدید تعویض کرد. فقط برای انجام این کار دقت کنید تراز کاشی با مابقی سطح برابر شود و دچار پستی و بلندی نشود. برای کندن و تخریب کاشی وسایل و ابزار‌های خاصی لازم است. در این مطلب شما را با روش کندن سرامیک دیوار و کاشی‌ کف آشنا خواهیم کرد.

 چگونگی جدا و تخریب کردن کاشی‌ و سرامیک‌ ها

برای کندن سرامیک دیوار‌ و سالم درآوردن سرامیک کف همیشه کندن ردیف اول کار سختی است. بهترین حالت برای شروع این کار به این صورت است که ابتدا کاشی و یا سرامیک‌ های لق شده را پیدا کرده و از آن جا به دیگر ردیف‌ها دسترسی پیدا کنید.

اگر سرامیکی لق و یا سست نبود می‌توانید یک کاشی را با اسکنه بشکنید و با جدا کردن کاشی شکسته شده دیگر کاشی‌ ها را جدا کنید. برای کندن ردیف‌های دیگر کاشی‌ها می‌توانید  اسکنه را زیر کاشی و روی سیمان‌ها قرار داده و با چکش ضربه بزنید تا چسب و یا سیمان‌های زیر کاشی و سرامیک کنده شود، در نتیجه به راحتی می‌ توانید کاشی را جدا کنید.

فراموش نکنید هنگام کندن کاشی‌ها باید از کلاه ایمنی، کفش ایمنی، عینک ایمنی و دستکش ایمنی استفاده کنید؛ زیرا هنگام کندن کاشی‌ها لبه‌های آن تیز و برنده است و شاید حتی هنگام جدا سازی لبه آن به اطراف پرتاب شود. در نتیجه باید تمام جوانب ایمنی را رعایت کنید.

روش‌های کندن سرامیک و کاشی

روش‌های کندن سرامیک و کاشی

 • کندن کاشی با استفاده از حرارت : با ابزارهایی همانند سشوارهای صنعتی و یا مشعل‌های حرارتی می‌توانید چسب زیر کاشی و سرامیک را شل کرده و به راحتی آن را جدا کنید. در نظر داشته باشید با شل شدن چسب، احتمال سقوط کاشی زیاد است.
 • استفاده از سنگ فرز : اگر برای جدا کردن کاشی و سرامیک شکافی وجود نداشت می‌توانید از سنگ فرز استفاده کرده و درز بین سرامیک ‌ها را با این وسیله باز کنید.
 • کندن کاشی با دست : کاشی و سرامیکی‌های لق شده را می‌توان با دست جدا کرد. البته شایان ذکر است که باید از دستکش و وسیله‌های ایمنی استفاده کنید.
 • کندن کاشی با چکش برقی: استفاده از چکش برقی می‌تواند به کار سرعت بالایی دهد فقط باید رعایت کنید به کف و دیوار آسیب نزنید .
کندن کاشی با استفاده از حرارت

بهترین روش کندن سرامیک دیوار

 • بهترین راه برای کندن کاشی و سرامیک راهی است که در آن کمترین آسیب به سرامیک و یا کاشی وارد شود و تمامی نکات ایمنی در آن رعایت گردد. البته بهتر است روشی را انتخاب کنید که لازم نباشد برای کندن سرامیک دیوار زمان زیادی را صرف کنید.
 • در نظر گرفتن نکات ایمنی همیشه در اولویت قرار دارد. تصور کنید هنگام کندن سرامیک دیوار کفش ایمنی استفاده نکرده‌اید چکش و یا سرامیک کنده شده روی پای شما بیافتد. برای جلوگیری از خطرات این چنینی متذکر رعایت موارد ایمنی هستیم.
 • اگر نیاز ندارید که سرامیک‌ ها سالم جدا شوند می‌توانید از یک چکش برای شکستن و ضربه زدن به کاشی و سرامیک استفاده کنید. در انجام این کار می‌توانید از گوش‌ گیر کمک بگیرید تا کمتر اذیت شوید  و همچنین اگر می‌ خواهید به کفپوش و زیر ساخت سرامیک‌ ها آسیب نزنید از پتک استفاده نکنید.
 • باید ملات و یا سیمان را با اسکنه جدا کنید. در واقع باید لبه اسکنه را به زیر ملات سرامیک قرار دهید  و با فشار محکمی که توسط چکش به اسکنه وارد می‌کنید ملات از زمین جدا و کنده می‌شود. فقط باید مطمئن شوید که همه ملات را از سطح زمین و زیر کار سرامیک‌ها جدا کرده‌اید تا به راحتی سرامیک و یا کاشی جدید را جایگزین کنید.
 • کندن با هیلتی باعث می‌شود سرعت کار بالاتر برود و تمام قسمت‌های سخت همانند گچ،سیمان، کاشی و خاک دیوار را به راحتی جدا کنید ولی به دلیل برقی بودن این وسیله توجه به نکات ایمنی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا که آمار نشان داده کسانی که نکات ایمنی را بخصوص در زمان استفاده از هیلتی رعایت نکردند آسیب‌ های جدی دیده‌ اند.
مراحل کندن کاشی و سرامیک از دیوار

مراحل کندن کاشی و سرامیک از دیوار

 • مرحله اول : پوشاندن وسایل ، هنگام کندن سرامیک و کاشی محیط کثیف و خاکی می‌شود پس بهتر است قبل از شروع کار تمام وسایل را با پلاستیک و یا پارچه بپوشانید و همه درها و دریچه‌های فضا را بسته و فقط پنجره ها را باز کنید.
 • مرحله دوم : کاشی‌های لق و یا شکسته شده را پیدا ‌کنید و از آن ردیف برای کندن سرامیک دیوار دست به کار شوید
 • مرحله سوم : با توجه به نوع کاشی و سرامیک روش کندن را انتخاب کنید. کاشی‌هایی که به وسیله ماستیک چسبانده شده‌اند شکسته نمی‌شوند و حتی می‌توان دوباره از آنها استفاده کرد.
 • مرحله چهارم : برخی از کاشی و سرامیک‌ها سخت کنده می‌شوند. برای مثال سرامیک‌هایی که به وسیله سیمان چسبانده شده‌اند به سختی جدا می‌شوند و برای انجام این کار به اسکنه و ضربه بیشتری نیاز خواهید داشت.
ابزار کندن سرامیک دیوار

ابزار کندن سرامیک دیوار

برای کندن کاشی از دیوار بخصوص در فضاهای کوچک که خود شخص می‌تواند این کار را انجام دهد به وسایل و ابزار زیر نیاز است. البته که کندن سرامیک و کاشی به مهارت خاصی نیاز ندارد بلکه ابزار و انتخاب روش کندن بسیار مهم خواهد بود.

 • چکش
 • اسکنه
 • وسایل ایمنی
 • تیشه بنایی
 • جارو برقی صنعتی
 • فرغون
 • جارو

باید به این نکته توجه کرد گاهی نیاز نیست شما کاشی و سرامیک‌ها را بکنید و جدا کنید؛ زیرا که با چسب و متریال سرامیک‌ها می‌توانید به همان صورت آنها را روی کاشی و سرامیک قبلی بچسبانید.

اسکنه چکشی یک دستگاه الکترونیکی شبیه به چکش است که به صورت دستی کار می‌کند. این اسنکه‌ها با توجه به کاربردشان سایزهای متفاوتی دارند. برای مثال در کندن سرامیک‌های کف اسکنه دستی بزرگتر از دیوار است.

 البته فراموش نکنید در محیط‌‌ها و پروژه‌های بزرگ که دود و گاز استنشاق می‌شود از ماسک استفاده کنید. اگر اسکنه نداشتید برای بلند کردن کاشی یا سرامیک از پشت چکش پنجه‌ای هم می‌توانید بهره ببرید.

از کجا وسایل کندن سرامیک یا کاشی تهیه کنیم ؟

امروزه به طور مرتب محصولات و ابزارهایی در زمینه مصالح ساختمانی به بازار اضافه می‌شوند که در تمام روند ساخت و ساز و یا تخریب و بازسازی به کاربران این حوزه کمک زیادی می‌کنند. برخی از فروشگاه‌ها در سراسر کشور این وسایل و ابزارها را اجاره می‌دهند و یا حتی برای کندن سرامیک دیوار، شخص کاربلدی را معرفی می‌کنند.

با وجود این محصولات و ابزارها خیلی از کارها آسان و راحت شده است و در کمترین زمان بیشترین کار انجام می‌شود. علاوه بر این موضوع میزان آسیب و ضرر به حداقل می‌رسد. برای مثال کندن سرامیک با هیلتی سریع تر از اسکنه انجام می‌شود.

دلایل رعایت کردن تمام نکات ایمنی

قبل از اینکه روش‌های کندن کاشی و سرامیک را مطرح کنیم بهتر است اول با رعایت نکات ایمنی آشنا شوید تا به بهترین شکل و بدون هیچ آسیبی روند کندن سرامیک را انجام دهید.

 • دستکش ایمنی : هنگام کندن کاشی باید از دستکش‌هایی که مقاومت بالایی دارند استفاده کنید تا در برابر ضربه و افتادن کاشی و سرامیک ایمنی کافی را  برای شما تامین کنند.
 • کلاه ایمنی : اگر ارتفاع دیواری که کاشی را از آن جدا می‌کنید زیاد است به طور حتم باید کلاه ایمنی استفاده کنید که کاشی‌ها در صورت جدا شدن روی سرتان نیافتند.
 • عینک ایمنی : استفاده از عینک ایمنی باعث جلوگیری از مشکلات غیر قابل جبرانی می‌شود که شاید برایتان رخ دهد؛ زیرا که هنگام کندن سرامیک دیوار، ممکن است خرده سرامیک و یا ریز ذرات ملات به طرف چشم شما پرتاب شود.
 • کفش ایمنی : رعایت این مورد ایمنی باعث می‌شود به پای شما آسیبی وارد نشود. حتی اگر جسمی روی پای شما بیافتد کفشتان بخاطر مقاومت بالایی که دارد از پای شما محافظت می‌کند.

و در نهایت از ابزارهای مناسب استفاده کنید. ابزارها باید به طور کامل سالم و مناسب انتخاب شوند. به طور مثال اگر از سنگ فرز استفاده می‌کنید از محکم و سالم بودن دیسک‌های آن مطمئن شوید. این موضوعات را باید جدی بگیرید تا برای شما مشکلی پیش نیاید.

خرید و انتخاب سرامیک یا کاشی کف و دیوار

بعد از اتمام کنده‌ کاری کاشی‌ ها و تمیز کردن محیط نوبت به انتخاب کاشی و سرامیک جدید می‌ رسد.سرامیک پرسلان کف یکی از بهترین گزینه‌ های انتخابی است؛ چرا که ویژگی ضدآب و متراکم بودن آن باعث شده نسبت به دیگر سرامیک ‌ها متمایز باشد.

امروزه سرامیک و کاشی‌های زیاد و متنوعی برای دکوراسیون و بازسازی طراحی شده است اما نکته مهمی که برای انتخاب سرامیک باید به آن دقت کرد رنگ و ترکیب‌سازی آن با محیط خواهد بود. از دلایل انتخاب سرامیک پرسلان دیوار می‌توان به قیمت مناسب و کیفیت عالی آن اشاره کرد.

کاربردهای کاشی و سرامیک

 • سرویس‌های بهداشتی
 • آشپزخانه
 • اتاق خواب و پذیرایی
 • فضاهای باز

در ادامه باید گفت که برای کندن کاشی‌های مات،پولیش،سمی پولیش و شوگر افکت باید به ملات و چسب آن دقت کنید تا روش مناسب را بیابید. کندن سرامیک دیوار امروزه کاری به راحتی آب خوردن شده است.

شما هر زمان به هر دلیلی از کاشی و سرامیک‌های منزل خود ناراضی بودید می‌توانید با تغییر آن‌ها دکوری جدید را برای خود طراحی و اجرا کنید.

کلام آخر

در این راهنما در مورد کندن سرامیک و کاشی‌های دیوار توضیح دادیم و روش‌های مختلف برای کندن سرامیک و کاشی‌ها را بیان کردیم. همچنین از نکات ایمنی و دلایل رعایت این نکات حرف زدیم تا شما بدون آسیب و ضرری موفق به انجام کار شوید.

امیدواریم با این راهنما روش‌ کندن و جداسازی سرامیک و کاشی را به شما آموزش داده و شما بتوانید خودتان از عهده انجام این کار برآیید. اگر برای کندن سرامیک‌های منزل خود هستید به کمک نیاز دارید می‌توانید آنلاین و یا از طریق مراجعه به سایت‌های معتبر اقدام کنید.