صفحه اصلی
بلاگ
مقاله
آموزش نحوه نصب و اجرای سرامیک روی ایزوگام {نکات ایمنی + مراحل}
آموزش نحوه نصب و اجرای سرامیک روی ایزوگام {نکات ایمنی + مراحل}

آموزش نحوه نصب و اجرای سرامیک روی ایزوگام {نکات ایمنی + مراحل}

نصب سرامیک روی ایزوگام به عنوان یک لایه محافظتی عمل می کند و بایستی توسط نیروهای ماهر و با تجربه انجام شود در این مطلب به صورت خلاصه به آموزش نحوه اجرای سرامیک پشت بام می پردازیم.

نصب سرامیک روی ایزوگام

بعد از اینکه پشت بام با ایزوگام عایق بندی شد باید روی آن با پوشش محافظتی پوشیده شود. در این صورت سطح عایق شده از آسیب دیدگی و خط و خش حفظ خواهد شد.

نصب سرامیک روی ایزوگام یک روش عالی برای افزایش طول عمر عایق و زیبایی ظاهری به پشت بام عایق شده است. این راهکار برای محل های مرطوب که با آب در تماس هستند مثل استخر، حمام و سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

اهمیت نصب سرامیک روی ایزوگام

اهمیت نصب سرامیک روی ایزوگام

مزیت استفاده از سرامیک در فضای خارج از ساختمان به دلیل مقاومت این محصول است؛ برای مثال سرامیک پرسلان از جدیدترین تکنولوژی های صنعت سرامیک به شمار می رود.

این نوع سرامیک نسبت به کاشی و سرامیک های سنتی و معمولی بسیار سخت تر، نفوذناپذیرتر و مقاوم‌ تر است. به همین دلیل یک پوش محافظتی خوب برای جلوگیری از پوسیدگی عایق، کاهش آسیب دیدگی ایزوگام و شستشوی راحت تر خواهد بود. همچنین جذابیت و زیبایی ظاهری سطح عایق شده با اجرای سرامیک بر روی آن بیشتر می شود.

مکان های ضروری برای استفاده از ایزوگام زیر سرامیک

مکان های ضروری برای استفاده از ایزوگام زیر سرامیک

به طور معمول زمانی اقدام به اجرای سرامیک روی ایزوگام می کنند که بخواهند عایق بندی استحکام بیشتری داشته باشد و فضا از لحاظ بصری جذابیت قابل قبولی را ارائه دهد.

بر همین اساس در محل هایی مثل پشت بام، استخر و سرویس بهداشتی و حمام  بعد از ایزوگام و عایق بدی از پوشش های محافظتی مثل کاشی و سرامیک استفاده می کنند.

  • استخر : در صورت اجرا ایزوگام در استخر باید برای عایق بندی آن از سرامیک استفاده شود. سرامیک پرسلان کف یک گزینه ایده آل است؛ زیرا به دلیل نفوذناپذیری بالا می تواند کارایی ایزوگام را افزایش دهد.
  • پشت بام : پشت بام محل دیگری است که نیاز به نصب سرامیک روی ایزوگام در آن ضروری به نظر می رسد. در این صورت اگر روی سطح پشت بام جسم سنگین و نوک تیزی گذاشته شود از آسیب دیدگی ایزوگام جلوگیری می شود.
  • سرویس بهداشتی و حمام : در هنگام ساخت و تعمیرات سرویس بهداشتی و حمام توجه به نصب ایزوگام در این محل ها ضروری است؛ زیرا این دو قسمت به طور مداوم در تماس با آب هستند و برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به سایر قسمت های ساختمان استفاده از ایزوگام بسیار اهمیت دارد. بعد از انجام ایزوگام نصب سرامیک و کاشی اجرا می شود که در زیبایی و استحکام کف این دو محل نقش مهمی دارد.
مراحل اجرای سرامیک پشت بام

مراحل اجرای سرامیک پشت بام

برای نصب سرامیک روی ایزوگام یا هنگام استفاده از سیمان برای پوشش روی ایزوگام باید با نحوه اجرای سرامیک پشت بام و مراحل سیمان کاری آشنا بود. چرا که انجام سیمان کاری نادرست می تواند به ایزوگام آسیب جدی بزند. در ادامه سه مرحله مهم برای اجرای سرامیک و کاشی پشت بام را شرح داده می شوند.

  • مرحله اول : برای اینکه میزان چسبندگی افزایش پیدا کند و هزینه های عایق بندی پشت بام کاهش یابد پیشنهاد می شود ایزوگام تک لایه بدون فویل نصب کنید.
  • مرحله دوم : در صورتی که سطح ایزوگام شده برای سرامیک و کاشی کاری یا سیمان کاری مناسب نباشد می توان برای افزایش مقاومت از پرایمر زبرکننده بهره گرفت.
  • مرحله سوم : برای سیمان کاری باید از توری مرغی یا توری پلیمری به نحوی که به ایزوگام آسیب نزند، استفاده کرد؛ زیرا استحکام و پایداری سیمان را افزایش می دهد و مانع از جابه جایی آن می شود.

نکات ایمنی هنگام اجرای سرامیک روی ایزوگام

در هنگام نصب سرامیک بر روی پشت بام یا کف استخر و سرویس بهداشتی و حمام باید نکات مهمی را مدنظر قرار داد تا تمام مراحل اجرای سرامیک و کاشی بر روی سطح عایق بندی شده به درستی انجام شود. در ادامه چند نکته مهم در این زمینه ارائه می شود.

  • آسیب پذیر بودن ایزوگام بسیار بالا است و در صورت سوراخ شدن یا پارگی باعث می شود آب به لایه های زیرین نفوذ کند. از این رو در هنگام نصب سرامیک روی ایزوگام باید دقت کرد که به لایه های ایزوگام آسیبی وارد نشود.
  • برای اینکه نحوه اجرای سرامیک پشت بام به خوبی انجام شود و استحکام کافی داشته باشد باید قبل از نصب سرامیک روی ایزوگام یک لایه پلاستر سیمان استفاده نمود. همچنین برای نصب کاشی و سرامیک برای فضاهای کوچک چسب های پلیمری به جای سیمان می توانند کارآمد باشند.
  • از قرار دادن بار اضافی روی ایزوگام باید خودداری شود؛ زیرا باعث آسیب به ایزوگام خواهد شد. برای مثال باید از کاشی و سرامیک با وزن مناسب روی ایزوگام استفاده کرد و یا لایه سیمان استفاده شده باید نازک و سبک باشد.

جمع بندی

امروزه ایزوگام به یکی از متداول ترین روش های آب بندی قسمت های مختلف ساختمان و استخرها تبدیل شده است. در بعضی مواقع ممکن است ایزوگام از استحکام کافی برخوردار نباشد و آسیب پذیری بالایی داشته باشد؛ از این رو برای افزایش مقاومت آن نصب سرامیک روی ایزوگام امری ضروری به نظر می رسد.

 این روش از بهترین روش های ایجاد پوشش محافظ بر روی پشت بام است که می تواند علاوه بر زیبایی ظاهری باعث استحکام سطح و شستشوی آن شود. در این مطلب به صورت خلاصه در مورد نحوه اجرای سرامیک پشت بام و نکات ایمنی آن صحبت کردیم.