صفحه اصلی
بلاگ
مقاله
آموزش روش خط تراز برای سرامیک کاری کف قدم به قدم
آموزش روش خط تراز برای سرامیک کاری کف قدم به قدم

آموزش روش خط تراز برای سرامیک کاری کف قدم به قدم

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام سرامیک کاری به آن توجه می‌شود، تراز نمودن سرامیک‌های کف است. زیرا اگر سرامیک‌های کف تراز نباشند در نهایت زیبایی آن ها به چشم نمی‌آید و کیفیت کار کاهش پیدا می‌کند. این روزها از روش‌های گوناگونی برای تراز کردن سرامیک‌ها استفاده می‌شود که محبوب‌ترین آن ها روش خط تراز برای سرامیک کاری کف است. در این نوشتار قصد داریم درباره بهترین روش نصب سرامیک کف یعنی روش خط تراز صحبت کنیم.

معرفی روش خط تراز برای سرامیک کاری کف

روش خط تراز از گذشته تاکنون برای سرامیک کاری کف مورد استفاده قرار می‌گرفت. البته در گذشته از ابزار و تجهیزات ساده‌تری مانند نخ استفاده می‌شد. اما امروزه از ابزارهای پیشرفته مانند لیزر استفاده می‌کنند. برای آشنایی بیشتر شما با این روش‌ها، هر دو روش خط تراز با نخ و لیزر را در این قسمت توضیح می‌دهیم.

خط تراز برای سرامیک کاری کف با استفاده از نخ

استفاده کردن از نخ برای سرامیک کاری در گذشته رونق بسیاری داشت و بعضی از معماران و کاشی‌کاران هنوز هم از این روش استفاده می‌کنند. در این روش ابتدا فاصله مشخصی را بین زمین و دیوار در نظر می‌گیرند.

سپس دو سر نخ را در این فاصله معین می‌بندند و سرامیک کاری را با فاصله یکسان از سطح نخ آغاز می‌کنند. بستن نخ برای تعیین کردن فاصله دیوار تا سرامیک کاری کف بسیار کاربردی است و باعث می‌شود تا کیفیت نهایی کار بهتر شود.

اگرچه این روش کاربردی و ساده است، اما هر کسی از پس آن بر نمی‌آید و نیاز به تخصص مهارت بالایی دارد. زیرا ممکن است نخ در طول سرامیک کاری جابجا شود و سرامیک کاری کف تمیز و مرتب از آب درنیاید.

این روزها که بیشتر از کاشی‌ها و سرامیک‌های جدید استفاده می‌کنند و از چسب کاشی پرسلان یا چسب‌های سرامیک مخصوص برای چسباندن سرامیک‌ها استفاده می‌شود، بهتر است از روش‌های جدیدتر هم برای تراز کردن این سرامیک‌ها استفاده کنید. روش لیزر یک روش جدید است که در بخش بعدی به معرفی آن می‌پردازیم.

خط تراز برای سرامیک کاری کف با استفاده از لیزر

خط تراز برای سرامیک کاری کف با استفاده از لیزر

روش خط تراز برای سرامیک کاری کف با لیزر شباهت زیادی به خط تراز با استفاده از نخ دارد. با این تفاوت که به جای نخ از یک لیزر استفاده می‌شود که فاصله مشخصی را بین سرامیک‌های کف تا دیوار تعیین می‌کند. برای انجام این روش نیاز به دستگاه لیزر است که نور را تا فاصله ۳۰ تا ۵۰ متری پرتاب می‌کند.

این دستگاه برای سرامیک کاری در فضاهای بزرگ بسیار مناسب است و دقت بیشتری نسبت به خط تراز با نخ دارد. لیزرهایی که برای این کار استفاده می‌شوند معمولاً دارای نور قرمز و گاهی هم نور سبز هستند.

توسط دستگاه لیزر، ابتدا فاصله سرامیک کف تا بالاترین نقطه دیوار توسط معمار اندازه‌گیری می‌شود و یک اندازه استاندارد برای سرامیک کاری مشخص می‌شود. سپس معمار دستگاه لیزر را می‌چرخاند تا دور تا دور دیوار اتاق را به همان اندازه علامت گذاری کند.

به این صورت فاصله سرامیک کف در هر اتاق یا سالن تا خط لیزر، یکسان خواهد بود. این روش با دقت بالایی انجام می‌شود و سرامیک کار باید دقت کند که ابتدا و انتهای هر کاشی یا سرامیک در امتداد خط لیزر باشد.

خط تراز برای سرامیک کاری کف با استفاده از ماسه

خط تراز برای سرامیک کاری کف با استفاده از ماسه

در بخش‌های پیش دو روش را معرفی کردیم که معمولاً برای سرامیک کاری کف سالن و اتاق خواب کار می‌روند. اما بعضی از قسمت‌های ساختمان مانند حمام، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه نیاز به روش دیگری برای خط تراز کردن سرامیک‌ها دارند. این روش با نام خط تراز کاشی با ماسه شناخته می‌شود. هدف از انتخاب این روش هم جلوگیری از انتقال رطوبت به طبقات پایین ساختمان است.

 فرقی نمی کند که از چه نوع سرامیکی برای سرامیک کاری استفاده می‌کنید. در هر صورت شما برای سرامیک کاری کف آشپزخانه یا سرویس‌های بهداشتی باید این روش را انتخاب کنید. بعضی از افراد به خاطر مناسب بودن قیمت کاشی پرسلان کف از این نوع سرامیک‌ها استفاده می‌کنند و جهت کف سازی از روش wet on wet (دونم) در زیر این سرامیک‌ها استفاده می‌نمایند.

علاوه بر انتخاب بهترین روش خط تراز برای سرامیک کاری کف، هنگام پوشش سطح سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه، باید به شیب این مکان‌ها هم توجه شود. شیب این قسمت‌ از ساختمان باید یک تا ۳ درجه باشد. این شیب هم به طرف کفشور هدایت می‌شود.

نکات مهم برای سرامیک کاری کف یکی از روش‌های رایج برای پوشاندن کف ساختمان، سرامیک کاری است. اما سرامیک کاری دارای روش‌های مختلفی است و نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد. در صورتی که برای سرامیک کاری کف بنا، ظرافت و دقت به خرج ندهید، نتیجه کار زیبا از آب در نمی‌آید. بنابراین افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، باید پیش از شروع سرامیک کاری به نکات زیر توجه داشته باشند.

انتخاب سرامیک مناسب برای کف

انتخاب سرامیک مناسب برای کف

سرامیک‌های گوناگونی در بازار وجود دارند که برای پوشش کف ساختمان مناسب هستند. با توجه به تنوع بالای این سرامیک‌ها، تنوع رنگ، طرح و ابعاد، هر کس باید متناسب با نیاز خود یک نمونه را انتخاب کند.

بعضی از سرامیک‌ها مات هستند و بعضی دیگر براق هستند. سرامیک‌های براق نور را بهتر منعکس می‌کنند و باعث روشن شدن فضا می‌شوند. ابعاد سرامیک هم باید با توجه به ابعاد فضا انتخاب شود.

انتخاب طرح چیدمان سرامیک

چیدن سرامیک هم دارای روش‌های گوناگونی است. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند سرامیک‌ها را به صورت ساده اجرا کنند. بعضی دیگر از افراد روش های لوزی، حصیری، ساده و ... را می‌پسندند.

کف سازی برای سرامیک کاری

کف سازی و آماده کردن بستر مناسب برای سرامیک کاری یکی از اقداماتی است که باید با دقت و توجه بسیار و توسط افراد با تجربه انجام می‌شود. ضخامت ملاتی که زیر سرامیک قرار می‌گیرد نیز باید مناسب باشد.

در نهایت تراز کردن سرامیک‌های کف است که باید حتماً مورد توجه قرار بگیرد. ما در این مقاله به سه روش تراز کردن سرامیک‌های کف اشاره کردیم که هر یک در مکان خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلام پایانی

خط تراز برای سرامیک کاری کف به دو روش سنتی با استفاده از نخ و روش‌ جدید با استفاده از لیزر انجام می‌شود. ما در این مقاله به هر دو روش اشاره کردیم و درباره روش سرامیکاری کف برای سرویس بهداشتی و حمام نیز مطالبی را ارائه نمودیم. در صورتی که درباره نحوه نصب سرامیک یا خرید سرامیک سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.